Pāriet uz galveno saturu
  • LAT
  • ENG
lacise
  • Sākums
  • Aktualitātes
  • Par projektu
    • Projekta partneri
    • Projekta mērķi
  • Jauniešiem
  • Šveices - Latvijas kompetences centrs
  • Vakances
  • Kontakti
  • Video

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apmeklē LU Cietvielu fizikas institūtu un iepazīstas ar “LACISE” projektā notiekošajiem pētījumiem

10. jūn. 2025, Nav komentāru

Rinkevics_EML.jpg
Foto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Maija izskaņā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtam (LU CFI) bija tas gods uzņemt Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču. Vizītes ietvaros prezidents ieskatījās laboratoriju ikdienas darbā un tīrtelpu vidē, kā arī uzklausīja institūta veiksmes stāstus, kas izceļ zinātnes mijiedarbību ar sabiedrību.

Kā pirmo prezidents apmeklēja Enerģijas materiālu laboratoriju, kurā tiek īstenots Šveices-Latvijas sadarbības programmas projekts “LACISE”. Laboratorijas vadītājs un projekta koordinators Dr. phys. Gints Kučinskis, uzņemot Latvijas Valsts prezidentu un viņa delegāciju, dalījās ar aizraujošiem jauninājumiem par bateriju ilgtspējības un efektivitātes pētījumiem, kā arī ūdeņraža iegūšanas tehnoloģiju attīstību. Viņš uzsvēra: “Man bija patiess prieks laboratorijā uzņemt Latvijas Valsts prezidentu un iepazīstināt viņu ar mūsu darbu, īpaši nesen uzsākto “LACISE” projektu, kas ne vien veicina ciešu Latvijas un Šveices zinātnieku sadarbīb ilgtspējīgā enerģētikā, bet arī ir vērsts uz jauniešu piesaisti eksaktajām zinātnēm, kas nākotnē nodrošinās Latvijas zinātnieku ataudzi.”

rfdfd-1.jpgFoto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Vizītes laikā prezidents viesojās arī citās LU CFI laboratorijās, tikās ar doktorantūras studentiem un iepazinās ar institūtā attīstītajām sensoru tehnoloģijām, kas jau atradušas praktisku pielietojumu industrijā, kā arī Latvijā jaunas jomas – mikrofluīdikas – sasniegumiem.

“LU Cietvielu fizikas institūts ir viens no Latvijas augsto tehnoloģiju nozares attīstības virzītājspēkiem. Institūta darbs cietvielu un jaunu materiālu izpētē sniedz būtisku devumu tādām nozarēm kā elektronika, enerģētika, medicīnas tehnoloģijas, telekomunikācijas un citas. [..] Institūtā satiku daudzus jaunās paaudzes pētniekus, kas ar aizrautību un degsmi strādā pie uzņēmumiem un sabiedrībai aktuālu jautājumu izpētes. Viņi attīsta tehnoloģijas, kas padara baterijas jaudīgākas un ilgāk kalpojošas, meklē videi draudzīgākas enerģijas ražošanas un uzkrāšanas alternatīvas, kā arī uzlabo dažādas elektronikas ierīces," tā par vizīti prezidents.

Valsts prezidenta vizīte LU CFI ne tikai apliecināja Latvijas zinātnes un tehnoloģiju potenciālu, bet arī iezīmēja ceļu uz nākotni, kurā starptautiskā sadarbība un inovācijas ir galvenie ilgtspējīgas attīstības virzītājas.

Šveices-Latvijas sadarbības programmas projekts “LACISE” ir vērsts uz mūsdienu aktuālāko enerģētikas problēmu risināšanu un nākamās zinātnieku paaudzes izglītošanu. Šis projekts veicina ciešu sadarbību starp Latvijas un Šveices zinātniekiem. Projekta ietvaros tiek veikta izpēte un izstrādāti risinājumi gan īstermiņa ieviešanai, gan ilgtermiņa attīstībai būtiskās enerģētikas nozarēs, kas veicina energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu.

“LACISE” atbalstījis LU CFI rīkotās sacensības skolēniem “Saules kauss 2025”

3. jūn. 2025, Nav komentāru

SolarCUp6.jpg"Saules kauss 2025" dalībnieki

24. maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) jau septiņpadsmito reizi norisinājās sacensības “Saules kauss”, kas veicina 5.-12. klašu skolēnu interesi par zinātni un atjaunīgās enerģijas pielietošanas veidiem. “LACISE” projektu pārstāvošās Enerģijas materiālu laboratorijas jaunie pētnieki aktīvi piedalījās sacensību organizēšanā un norisē. Saskaņā ar LACISE pamatmērķi — vairot jauniešu, īpaši meiteņu, iesaisti STEM, — tika pasniegtas balvas 2 komandām: labākajai meiteņu komandai un komandai, kura sacensībās startēja ar visnovatoriskāko transportlīdzekli.

Sestdienas rītā pasākumu atklāja LU CFI direktors Andris Anspoks ar uzmundrinošiem vārdiem pasākuma dalībniekiem – skolēniem, skolotājiem, kā arī pasākuma organizatoru komandai no LU CFI, pateicoties kuriem pasākums varēja notikt par spīti nepiemērotajiem laikapstākļiem.

To dēļ pasākums noritēja institūta iekštelpās, par gaismas avotu modelīšiem izmantojot halogēna lampas. Laivu disciplīna tika aizvadīta baseinā, kur komandas sacentās ar saviem pašdarinātajiem peldošajiem modeļiem, savukārt īpašā trasē startēja braucamrīki, sacenšoties ātruma un spēka disciplīnās.

Jauns_Microsoft_PowerPoint_prezentacijaSolarCUp.jpg

Gala vērtējumu veidoja trīs pārbaudījumu summa – iesūtītās skices un video, modelīšu sacensību rezultāti un zināšanu tests, kurā skolēniem bija jātiek galā ar teorētiskiem uzdevumiem par saules enerģiju.

Par kopvērtējuma uzvarētājiem kļuva jaunietes no Rīgas Iļģuciema pamatskolas – komanda “Emi un KaTe” (Katrīna Teivāne un Emīlija Emma Mendre, kuras atbalstīja Normunds Teivāns). Šī komanda ieguva arī “LACISE” balvas. Tāpat goda pjedestālu ieņēma komanda “R&M” (Cēsu Bērnu un jauniešu centrs) otrajā vietā un komanda “MegaNightW” (Rīgas 88. vidusskola) trešajā vietā. “LACISE” balvu par inovatīvāko modelīti ieguva RTU Inženierzinātņu vidusskolas komanda “Saules verķis" (Līva Krūza un Una Undīne Ungure, skolotāja Virgīnija Vītola).

Jauns_Microsoft_PowerPoint_prezentacija_solarCUp_komandas.jpgKomanda “Emi un KaTe” un komandas "Saules verķis" pārstāve                                                                           

Pēc labāko noskaidrošanas transportlīdzekļu disciplīnās, komandas piedalījās citās aktivitātēs. Jauniešiem bija iespēja arī uzzināt vairāk par enerģiju un energoefektivitāti, pateicoties Elektrum un Rīgas Enerģētikas aģentūrai. Aizraujošus zinātniskos eksperimentus dalībniekiem demonstrēja RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes pašpārvaldes pārstāvji. Institūta pagalmā bija iespēja tuvāk iepazīt elektroautomobiļus un vērot to paraugdemonstrējumus, pateicoties Latvijas Elektroauto biedrībai.

“Saules kauss 2025” pulcēja 46 komandas, kuras pārstāvēja 116 skolēni un 32 skolotāji ne tikai no Rīgas un tās apkaimes, bet arī no tālākām Latvijas vietām, kā Ventspils, Liepāja, Cēsis, Valka, Ranka, Ilūkste, Krāslava u.c.

Konkursa organizatoru komanda priecājas, ka pasākums jauniešus mudina vairāk interesēties par inženierzinātnēm, kā arī rosina topošo dabaszinātņu studentu skaita pieaugumu, kas ir ļoti svarīgi zinātnes izaugsmei un gaišākai rītdienai.

Īpašs paldies “Saules kausa” draugiem – Rīgas brīvostai un Rīgas enerģētikas aģentūrai, kā arī atbalstītājiem – SEB Banka, Elektrum, RIX Rīgas lidosta, Latvijas Elektroauto biedrība, Brain Games, Magebit, projektam “LACISE”, RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte.

Pasākuma organizatori – LU CFI, LU CFI Fonds.

Visu kategoriju uzvarētāji un vairāk bilžu šeit.

"LACISE" projekta pārstāvji piedalās otra Šveices–Latvijas sadarbības programmas “Lietišķās pētniecības” projekta atklāšanā

27. mai. 2025, Nav komentāru
rtu_220525_foto_ievaromasko-056_54539613009_o.jpgFoto: Ieva Romaško


22. maijā RTU tika atklāts Šveices–Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts “LACHMAT”. Atklāšanas pasākumā piedalījās arī “LACISE” projektu koordinējošās iestādes, LU Cietvielu fizikas institūta, direktors Andris Anspoks un administratīvā koordinatore Maija Bebre.

Pasākuma laikā tika svinīgi parakstīts sadarbības memorands starp Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), VSIA “Latvijas Valsts ceļi”, Latvijas Betona savienību un biedrību “Latvijas ceļu būvētājs”, kas palīdzēs projekta īstenotājiem attīstīt tirgus vajadzībām atbilstošus progresīvas un ilgtspējīgas betona un asfalta tehnoloģijas un materiālus.

Projektu īsteno RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultāte, RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte, RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte un Šveices Federālo materiālu zinātnes un tehnoloģiju laboratorija (Empa).

Projekts “LACHMAT” tiks īstenots līdz 2029. gadam, RTU zinātniekiem no dažādām fakultātēm gan cieši sadarbojoties savā starpā, gan ar Empa pētniekiem. Sadarbībā tiks pilnveidotas un tirgum tuvinātas tehnoloģijas ceļu seguma atkārtotai izmantošanai un bioloģiskas izcelsmes piedevu pievienošanai asfalta izstrādē, padarot ceļu būves industriju videi draudzīgāku, īpaši augstas veiktspējas uzsmidzināma betona attīstībai, kas ļaus pagarināt tiltu kalpošanas laika, samazinot rekonstrukcijas nepieciešamību. Turpināsies arī ceļa segumā iestrādājamu sensoru tehnoloģiju izstrāde, lai ar datu palīdzību varētu gan izsekot izmaiņām seguma stāvoklī un ceļu satiksmē notiekošajam, gan sekmēt ceļu pielāgošanos klimata pārmaiņām. Savukārt, lai veicinātu 3D drukāta betona ilgtspēju, zinātnieki attīstīs betona maisījumus, izmantojot vietējas izcelsmes minerālus.

Programma “Lietišķā pētniecība” ir daļa no Šveices ieguldījuma ES dalībvalstīs, lai veicinātu zinātnisko izcilību, inovācijas un ekonomisko attīstību. Tajā Latvijas zinātnes un pētniecības attīstībai kopumā pieejami 12,3 milj. eiro, nodrošinot iespējas īstenot nozīmīgus projektus, radīt inovācijas un stiprināt starptautisko sadarbību.

Vairāk informācijas par “LACHMAT” projektu.

LU Cietvielu fizikas institūtā atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības projekts ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

9. mai. 2025, Nav komentāru

Attels2-1.jpg
Foto: Valdis Jansons

6. maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tika atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”.

Atklāšanas pasākumā klātesošos sveica Šveices atbalsta biroja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas programmām direktors Kristofs Liehti (Christoph Liechti), Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Lauma Sīka, Elektronikas un datorzinātņu institūta direktora vietnieks attīstības jautājumos Kaspars Ozols un LU CFI direktors Andris Anspoks. Pasākumā piedalījās Latvijas Zinātnes padomes un industrijas pārstāvji, kā arī projekta konsorcija partneri no Šveices un Latvijas.

Ievadrunās tika iezīmēta “LACISE” projekta aktualitāte šī brīža pasaules notikumu kontekstā - gan nodrošinot Latvijas enerģētisko neatkarību, gan mazinot tādus plašus elektrības pārrāvuma riskus, kādi nule kā skāra Dienvideiropas valstis. Tika novērtēti projekta konsorcija partneru izvirzītie jaunu bateriju materiālu izstrādes un ūdeņraža iegūšanas tehnoloģiju attīstības mērķi. Pasākuma viesi izcēla Šveices un Latvijas zinātnieku sadarbību un izteica cerību, ka “LACISE” iezīmēs sākumu abu valstu zinātnieku sadraudzībai enerģētikas jomā un nākotnē ļaus paplašināt nozīmīgu un aktuālu pētījumu loku, kā arī sekmēs citu kopīgu projektu pieteikumu sagatavošanu un iesniegšanu starptautiskos projektu konkursos.

Attels822.jpgGints Kučinskis, Lauma Sīka, Kaspars Ozols, Andris Anspoks, Christoph Liechti. Foto: Valdis Jansons

“LACISE” projekta koordinators, Dr. phys. Gints Kučinskis (LU CFI): “Projekts dos ievērojamu atspērienu gan viedo elektrotīklu, gan enerģijas uzglabāšanas tehnoloģiju, bateriju un ūdeņraža enerģētikas materiālu pētījumos. Tas ļauj veidot ilgtspējīgas sadarbības ar vadošajām Šveices pētniecības organizācijām, radot iespēju gan 4.5 gadu garumā īstenot kvalitatīvas pētniecības aktivitātes, gan izglītot studentus, kas var kļūt par nākamajiem zinātniekiem vai industrijas ekspertiem minētajās jomās.”

Industrijas pārstāvji no “ABB” (Šveice), “Naco Technologies” (Latvija), “Latvenergo”, SIA “Drive eO”, Rīgas lidostas, Latvijas Ūdeņraža alianses, Latvijas Ūdeņraža asociācijas un Riga TechGirls platformas piedalījās ieinteresēto pušu konsultatīvās padomes dibināšanā un nodomu memoranda par projekta ietvaros veidoto sadarbību parakstīšanā. Pēc tam sekojošajā paneļdiskusijā tās vadītājs, LU CFI direktors Andris Anspoks, aicināja industrijas pārstāvjus pastāstīt par šī brīža enerģētikas nozares izaicinājumiem un dalīties domās par to, kā projekts varētu iesaistīties nosaukto problēmu risināšanā. Tāpat tika runāts par jaunu talantu piesaisti zinātnei un to, kā sekmēt zinātnes un industrijas sadarbību.  

SAB.jpgIeinteresēto pušu konsultatīvās padomes pārstāvji: Aleksandrs Parfinovičs, Mārtiņš Grels, Kristaps Dambis, Pēteris Lesničenoks, Anna Andersone, Kaspars Liepiņš. Foto: Valdis Jansons

“LACISE” atklāšana iezīmēja arī sākuma punktu Šveices-Latvijas kompetences centram, kas veicinās inovāciju un zināšanu apmaiņu starp abu valstu zinātniekiem, un tā ietvaros tiks rīkoti semināri un citi pasākumi divpusējās sadarbības stiprināšanai.

LU CFI direktors Dr. phys. Andris Anspoks: “Šis projekts ir ārkārtīgi nozīmīgs mūsu institūtam, jo, apvienojot gan Šveices, gan Latvijas izcilību, veidojam jaunu centru, kas fokusēsies uz viedo enerģiju attīstību. Turklāt “LACISE” veicinās mūsu sadarbību ar RTU, EDI un Šveices partneriem, kuri ir līderi enerģijas tehnoloģiju attīstības jomā.”

SAB_diskusija1.jpgIeinteresēto pušu konsultatīvās padomes diskusija. Foto: Valdis Jansons

Par projektu:

“LACISE” tiek īstenots Šveices un Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” ietvaros, kuru ievieš Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Zinātnes padome. Programmas kopējais finansējums ir 12 352 941 eiro, no kuriem Šveices līdzfinansējums ir 85% jeb 10 500 000 eiro un Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums ir 15% jeb 1 852 941 eiro.

“LACISE” (2025-2029) vērsts uz mūsdienu aktuālāko enerģētikas problēmu risināšanu un nākamās zinātnieku paaudzes izglītošanu, kā arī veicina ciešu sadarbību starp Latvijas un Šveices zinātniekiem no Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI), Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Paula Šērera institūta (PSI), Cīrihes Lietišķo zinātņu universitātes (ZHAW) un Šveices Elektronikas un mikrotehnoloģiju centra (CSEM).

partneri1.jpgProjekta partneri: Anna Mutule (EDI), Philippe Dallemagne (CSEM), Andris Šutka (RTU), Līga Grīnberga (LU CFI), Sigita Trabesinger (PSI), Petr Korba (ZHAW). Foto: Valdis Jansons

Projektā tiek izstrādāti gan īstermiņa, gan ilgtermiņa risinājumi būtiskās enerģētikas nozarēs, kas veicinās energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu. Projektā nozīmīga loma atvēlēta jauniešu, īpaši meiteņu, iesaistē STEM ar mērķi palielināt jauniešu līdzdalību šajās jomās, lai nākotnē nodrošinātu daudzveidīgu skatījumu un idejas, kas var sekmēt inovācijas un efektīvāk risināt sarežģītas mūsdienu zinātnes problēmas.


Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM

29. apr. 2025, Nav komentāru

Sveice-Latvija_sadarbibas_programma.jpg

6. maijā plkst. 9.00 Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tiks atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”.

Atklāšanas pasākumā piedalīsies Šveices vēstniecības, Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas zinātnes padomes un industrijas pārstāvji, kā arī projekta konsorcija partneri no Šveices un Latvijas.

Pasākuma laikā industrijas pārstāvji no “Naco Technologies”, “Latvenergo”, Rīgas lidostas, Latvijas ūdeņraža alianses, kā arī Riga TechGirls platformas piedalīsies ieinteresēto pušu konsultatīvās padomes dibināšanā un diskusijā, kā arī parakstīs nodomu memorandu par projekta ietvaros veidoto sadarbību, kas būs vērsta uz projekta mērķu sasniegšanu. “LACISE” atklāšanas pasākums būs arī sākuma punkts Šveices-Latvijas kompetenču centra izveidei.   

Latvijas–Šveices sadarbības programmas “LACISE” projekts (2025-2029) fokusēsies uz mūsdienu aktuālāko enerģētikas problēmu risināšanu un nākamās zinātnieku paaudzes izglītošanu, kā arī veicinās ciešu sadarbību starp Latvijas un Šveices zinātniekiem no Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI), Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Paula Šērera institūta (PSI), Cīrihes Lietišķo zinātņu universitātes (ZHAW) un Šveices Elektronikas un mikrotehnoloģiju centra (CSEM).

Projekta ietvaros tiks izstrādāti gan īstermiņa, gan ilgtermiņa risinājumi būtiskās enerģētikas nozarēs, kas veicinās energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu. Projektā nozīmīga loma atvēlēta jauniešu, īpaši meiteņu, iesaistē STEM ar mērķi palielināt jauniešu līdzdalību šajās jomās, lai nākotnē nodrošinātu daudzveidīgu skatījumu un idejas, kas var sekmēt inovācijas un efektīvāk risināt sarežģītas mūsdienu zinātnes problēmas.

Ciešā Šveices un Latvijas sadarbībā tiek īstenota vērienīga pētniecības programma, kas ne tikai stiprina Latvijas zinātnisko potenciālu un ataudzi, bet arī veicina inovatīvu risinājumu attīstību, paredzot ieguldījumu aprites ekonomikā, vides atveseļošanā un sadarbību ar industrijas pārstāvjiem tādējādi nodrošinot, ka ieguldītais darbs sekmē izaugsmi un inovācijas enerģētikas jomā, veidojot mūsu valsts nākotni.

LU_CFI.jpg

“LACISE” projekta pārstāvji iedvesmo Fizikas festivāla apmeklētājus apgūt STEM priekšmetus

23. apr. 2025, Nav komentāru

Fizmix1.png

12. aprīlī Rīgā, ATTA centrā norisinājās lielākais fizikas festivāls Baltijā, kurā bērni, jaunieši un pat pieaugušie varēja tuvāk iepazīt aizraujošo fizikas pasauli un nākotnes profesijas STEM jomās caur aktivitātēm, kuras organizēja Latvijas un Igaunijas zinātnes centri, universitātes un citas iestādes.

Festivālā iesaistījās arī Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) un tā Enerģijas materiālu laboratorija, kas pasākumā pārstāvēja arī “LACISE” projektu un demonstrēja enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas tehnoloģijas. LU CFI izziņas stacijā interesenti iepazina tādus konceptus kā Zēbeka efektu, radot spriegumu no ķermeņa siltuma, un krāsošanu ar centrbēdzes spēka palīdzību.

LU CFI piedalījās arī meet-and-greet pasākumā, kur jaunieši varēja “darba intervijas” formātā konsultēties ar vairāku iestāžu pārstāvjiem un veiksmīgas intervijas gadījumā saņemt prakses piedāvājumu.

FIZMIX erudīcijas konkursa un "Elektrum" Fizikas festivāla mērķis ir veicināt jauniešos interesi par eksaktajām zinātnēm un saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, kā arī veicināt jauniešos interesi par profesijas izvēli šajā jomā.

Šī gada Fizikas festivāla tēma bija "Misija: Nākotne". Pasākums notika visas dienas garumā un piedāvāja visu vecumu apmeklētājiem iespēju piedalīties radošajās darbnīcās un eksperimentos, kas pārbaudīja intelektuālo un fizisko spēju robežas. Ik gadu pasākumu apmeklē aptuveni 4000 apmeklētāju: jaunieši un ģimenes ar bērniem novērtē iespēju saturīgi pavadīt laiku, uzzināt ko jaunu un smelties iedvesmu apgūt eksaktos priekšmetus. 

Vairāk informācijas par pasākumu

Projekts "LACISE" piedāvā karjeras iespējas ikgadējā RTU Karjeras dienā

31. mar. 2025, Nav komentāru

RTU__kopa_1.jpg

Lielākajā karjeras orientācijas pasākumā Latvijā – RTU Karjeras dienā, kas norisinājās piektdien, 14. martā, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) stendā tika pārstāvēts Šveices un Latvijas sadarbības projekts “LACISE”. Pasākums pulcēja studentus un nesenos absolventus, kuri vēlējās iepazīties ar dažādām profesionālajām iespējām.

"LACISE" projekts piedāvāja divas pozīcijas:

1) Zinātniskais asistents/-e, kura uzdevums būs attīstīt ilgtspējīgas ūdeņraža ražošanas tehnoloģijas, izmantojot aprites ekonomikas pieeju.

2) Pētnieks / Pētniece, kuras uzdevums būs padziļināti pētīt un attīstīt ilgtspējīgas ūdeņraža ražošanas tehnoloģijas, kas ietver dažāda veida alumīnija atkritumu pārstrādi, pārbaudot jūras ūdens izmatošanas iespēju un galaproduktu otrreizēju izmantošanu, kā arī veikt prototipa modeļa izstrādi un izveidi.

RTU Karjeras dienas mērķis bija veicināt jēgpilnu mijiedarbību starp uzņēmumiem un topošajiem profesionāļiem. Šī platforma ļauj studentiem gūt vērtīgu ieskatu dažādās nozarēs un labāk izprast savas izvēlētās profesijas, savukārt uzņēmumi var veidot kontaktus ar potenciālajiem darbiniekiem un praktikantiem.

Lai gan pasākums bija vairāk pielāgots augstskolu studentiem un neseniem absolventiem, tas bija atvērts visiem interesentiem, kuri vēlējās iepazīt dažādas nozares un karjeras virzienus.

Vairāk par vakancēm.

“LACISE” projektu studiju festivālā “Universs@LU” pārstāvējusi LU Cietvielu fizikas institūta Enerģijas materiālu laboratorija

4. mar. 2025, Nav komentāru

LU_universs_1.jpg

21. un 22. februārī Latvijas Universitātē norisinājās studiju festivāls “Universs@LU”, kas pulcēja topošos studentus no visas Latvijas. Šis pasākums sniedza visaptverošu informāciju par studiju iespējām ne tikai Latvijas Universitātē, bet arī citās Latvijas augstskolās, piedāvājot apmeklētājiem iespēju iepazīties ar plašu akadēmisko programmu klāstu.

Lai iepazīstinātu ar “LACISE” projektu, LU Cietvielu fizikas institūta stendā festivāla apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar enerģijas uzglabāšanas materiālu pētījumiem, ko veic institūta Enerģijas materiālu laboratorija, kā arī vērot aizraujošu eksperimentu "Sprāgstošie burbuļi – ūdeņraža spēks", kas pievērsa apmeklētāju uzmanību. Stenda apmeklētājiem bija iespēja aizpildīt anketu par to, kādas “LACISE” projekta aktivitātes viņus varētu interesēt nākotnē: zinātniski pētnieciskā darba izstrāde, brīvprātīgais darbs pie zinātniekiem, prakse, pasākumi un notikumi, konkursi vai ekskursijas.

“LACISE” projekta galvenais mērķis bija pasākuma apmeklētājiem parādīt STEM izglītības plašās iespējas, īpaši koncentrējoties uz enerģijas uzglabāšanas jomu. Projekts aicināja jauniešus apsvērt eksakto zinātņu studijas, uzsverot šo jomu nozīmīgumu nākotnes attīstībā un inovācijās.

Festivāla "Universs@LU" laikā apmeklētāji varēja iepazīties ar vairāk nekā 150 kvalitatīvām studiju programmām, piedalīties radošās aktivitātēs, kas palīdzēja viņiem atrast īsto dzīves ceļu, un izmēģināt roku dažādās profesijās. Pasākuma dalībniekiem bija unikāla iespēja satikt iedvesmojošus nākotnes pasniedzējus, kā arī iepazīties ar potenciālajiem studiju biedriem.

Pasākuma rīkotāji parūpējās, lai katrs festivāla apmeklētājs gūtu iedvesmu un skaidrību par savu nākotni un attīstību, radot pozitīvu un atbalstošu vidi, kurā jaunieši varētu apzināties savas intereses un potenciālu.

Vairāk par studiju festivālu skolēniem lasīt šeit: https://universs.lu.lv/

Atklājot Šveices – Latvijas sadarbības programmu, zinātnieki uzrunā jauniešus izstādē "Skola 2025"

24. feb. 2025, Nav komentāru

Attels2.jpg

21. februārī starptautiskajā izglītības izstādē "Skola 2025" norisinājās Šveices – Latvijas sadarbības programmas "Lietišķā pētniecība" atklāšanas pasākums "Neiespējamais ir iespējams". Zinātnieki un inovāciju veidotāji iepazīstināja klātesošos ar īstenotajiem pētniecības projektiem, apliecinot, ka zinātne var kļūt par katra jaunieša nākotnes iespēju. Atklāšanas pasākuma dalībnieki uzrunāja jauniešus, kas šobrīd ir savas nākotnes izglītības un karjeras ceļa priekšā, stāstot par programmas projektos plānotajiem sasniegumiem un aicinot savu nākotni saistīt ar zinātni. Pasākums apvienoja improvizāciju, mūziku un interaktīvas aktivitātes, lai iedvesmotu jauno paaudzi pievērsties zinātnei un inovācijām.

Nozīmīga starptautiska sadarbība

Uzrunājot izstādes apmeklētājus, Šveices vēstnieks Latvijā Martēns Mišlē (Martin Michelet) uzsvēra sadarbības nozīmi ne tikai zinātnē, bet arī drošības un ekonomiskās izaugsmes veicināšanā Eiropā: “Kā mēs katru dienu uzzinām ziņās, mēs nevaram būt droši un pārtikuši vieni. Šveices ieguldījums un šī programma ir taustāma Šveices solidaritātes un partnerības izpausme ar Eiropas draugiem un partneriem. Programma "Lietišķā pētniecība" atbilst šīm sadarbības vajadzībām: ar partnerību palīdzību mēs veicinām ekonomikas pārveidi un ilgtspējīgu izaugsmi. Akadēmiskie pētījumi aizved pie rezultātu praktiska pielietojuma, kas dos labumu gan sabiedrībai, gan uzņēmumiem."

Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Silvija Amatniece akcentēja: “Mēs varam lepoties par Šveices valdības izrādīto novērtējumu Latvijas zinātniskajam potenciālam. Mūsdienās zinātne un inovācijas ir attīstības dzinējspēks. Tās palīdz risināt lielākos izaicinājumus – no klimata pārmaiņām un ilgtspējīgas infrastruktūras līdz enerģijas ilgtspējai. Šveices – Latvijas sadarbība ir tieši par  risinājumiem, kas rodas, kad zinātnieki no dažādām valstīm apvieno spēkus kopīgu mērķu sasniegšanai, veidojot citas nākotnes iespējas.”

Latvijas Zinātnes padomes Starptautiskās sadarbības programmu projektu departamenta direktore Elita Zondaka pievērsa uzmanību svarīgam aspektam par jauniešiem, zinātni un nākotnes izvēlēm: “Zinātne ir tilts starp idejām un to īstenošanu. Šajā programmā Šveices un Latvijas pētnieki strādās kopā, lai attīstītu ilgtspējīgus risinājumus, uzlabotu enerģētiku, infrastruktūru un veicinātu Latvijas ekonomisko izaugsmi. Šī programma nav tikai ieguldījums zinātnē, tā ir iespēja arī jauniešiem – redzēt, kā inovācijas un pētniecība ietekmē mūsu nākotni, un pašiem iesaistīties to radīšanā.”

Pasākuma laikā gan Latvijas, gan Šveices zinātnisko institūciju pārstāvji, kas īsteno Šveices-Latvijas sadarbības programmas atbalstītos projektus, dalījās ar personīgiem stāstiem par savu ceļu zinātnē, dodot vērtīgu ieskatu gan tajā, kā viņi sasniedza savus mērķus, gan iepazīstinot ar iespējām, kādas ir jauniešiem šajos projektos.  

Divi nozīmīgi projekti Latvijas un Šveices partnerībā

Programmas "Lietišķā pētniecība" ietvaros tiek īstenoti divi augsta līmeņa zinātniskie projekti:

  1. LACHMAT projekts: Rīgas Tehniskā universitāte sadarbojas ar Šveices partneriem, lai veidotu ilgtspējīgus un inovatīvus ceļu seguma un betona risinājumus. Projekts palielinās asfalta seguma dzīves ciklu, izstrādās 3D drukātus betona materiālus un samazinās oglekļa emisijas.
  2. LACISE projekts: Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts sadarbībā ar Šveices un Latvijas partneriem strādā pie enerģijas uzglabāšanas un viedo tīklu uzlabošanas. Tiks izstrādāti jauni bateriju materiāli, pilnveidoti katalizatori ūdeņraža ražošanai un attīstīti enerģijas efektivitātes risinājumi.

Šveices–Latvijas sadarbības programma ir daļa no Šveices ieguldījuma Eiropas Savienības dalībvalstīs ar mērķi veicināt zinātnisko izcilību, inovācijas un ekonomisko attīstību. Programmas ietvaros Latvijas zinātnes un pētniecības attīstībai pieejami 12,3 miljoni eiro, nodrošinot iespējas īstenot nozīmīgus projektus, radīt inovācijas un stiprināt starptautisko sadarbību.

Iedvesmojot nākotnes inovāciju radītājus

Pasākumu vadīja improvizācijas apvienība "Gandrīz draugi", ar muzikāliem priekšnesumiem uzstājās Edavārdi un Katō. Notika interaktīvi konkursi par zinātni un tehnoloģijām, kuros jauniešiem bija iespēja laimēt apmācības pie RigaTechGirls, zinātnes centra apmeklējumus un stratēģiskas galda spēles. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīties arī ar researchLatvia ikgadējo ceļojošo izstādi “Zinātne Latvijai 2025” par 12 aizraujošām zinātnes personībām, kā arī pārbaudīt savas zināšanas, piedaloties viktorīnā par Šveices un Latvijas būtiskākajiem saskarsmes punktiem.

Pasākums apliecināja, ka zinātne var būt ne tikai aizraujoša un inovatīva, bet arī pieejama ikvienam. Šādas iniciatīvas iedvesmo jauniešus izzināt pasauli un veidot savu nākotni zinātnē.

Attels3.png

Jaunākie ieraksti

  • Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apmeklē LU Cietvielu fizikas institūtu un iepazīstas ar “LACISE” projektā notiekošajiem pētījumiem
    10. jūn. 2025
  • “LACISE” atbalstījis LU CFI rīkotās sacensības skolēniem “Saules kauss 2025”
    3. jūn. 2025
  • "LACISE" projekta pārstāvji piedalās otra Šveices–Latvijas sadarbības programmas “Lietišķās pētniecības” projekta atklāšanā
    27. mai. 2025
  • LU Cietvielu fizikas institūtā atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības projekts ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM
    9. mai. 2025
  • Latvijas un Šveices zinātnieki apvieno spēkus ilgtspējīgas enerģētikas attīstībai un jauniešu iesaistei STEM
    29. apr. 2025
  • “LACISE” projekta pārstāvji iedvesmo Fizikas festivāla apmeklētājus apgūt STEM priekšmetus
    23. apr. 2025
  • Projekts "LACISE" piedāvā karjeras iespējas ikgadējā RTU Karjeras dienā
    31. mar. 2025



2CHB_Logo_Latvia_LV_POS_RGB.png


Logo_der_Schweizerischen_Eidgenossenschaft_svg__1_.png