"LACISE" projekta pārstāvji piedalās otra Šveices–Latvijas sadarbības programmas “Lietišķās pētniecības” projekta atklāšanā

22. maijā RTU tika atklāts Šveices–Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts “LACHMAT”. Atklāšanas pasākumā piedalījās arī “LACISE” projektu koordinējošās iestādes, LU Cietvielu fizikas institūta, direktors Andris Anspoks un administratīvā koordinatore Maija Bebre.
Pasākuma laikā tika svinīgi parakstīts sadarbības memorands starp Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), VSIA “Latvijas Valsts ceļi”, Latvijas Betona savienību un biedrību “Latvijas ceļu būvētājs”, kas palīdzēs projekta īstenotājiem attīstīt tirgus vajadzībām atbilstošus progresīvas un ilgtspējīgas betona un asfalta tehnoloģijas un materiālus.
Projektu īsteno RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultāte, RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte, RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte un Šveices Federālo materiālu zinātnes un tehnoloģiju laboratorija (Empa).
Projekts “LACHMAT” tiks īstenots līdz 2029. gadam, RTU zinātniekiem no dažādām fakultātēm gan cieši sadarbojoties savā starpā, gan ar Empa pētniekiem. Sadarbībā tiks pilnveidotas un tirgum tuvinātas tehnoloģijas ceļu seguma atkārtotai izmantošanai un bioloģiskas izcelsmes piedevu pievienošanai asfalta izstrādē, padarot ceļu būves industriju videi draudzīgāku, īpaši augstas veiktspējas uzsmidzināma betona attīstībai, kas ļaus pagarināt tiltu kalpošanas laika, samazinot rekonstrukcijas nepieciešamību. Turpināsies arī ceļa segumā iestrādājamu sensoru tehnoloģiju izstrāde, lai ar datu palīdzību varētu gan izsekot izmaiņām seguma stāvoklī un ceļu satiksmē notiekošajam, gan sekmēt ceļu pielāgošanos klimata pārmaiņām. Savukārt, lai veicinātu 3D drukāta betona ilgtspēju, zinātnieki attīstīs betona maisījumus, izmantojot vietējas izcelsmes minerālus.
Programma “Lietišķā pētniecība” ir daļa no Šveices ieguldījuma ES dalībvalstīs, lai veicinātu zinātnisko izcilību, inovācijas un ekonomisko attīstību. Tajā Latvijas zinātnes un pētniecības attīstībai kopumā pieejami 12,3 milj. eiro, nodrošinot iespējas īstenot nozīmīgus projektus, radīt inovācijas un stiprināt starptautisko sadarbību.
Vairāk informācijas par “LACHMAT” projektu.